Már nem kell sokat várnunk, hogy újra megérkezzen az igazi túraszezon és a latyakos, sáros túráink után végre újra a zöld erdők, mezők, a virágok ezernyi színei, no és a magasabb hőmérséklet csábítsanak bennünket a természetbe. Sokak járják évek óta a Kéktúra útvonalainak valamelyikét és bizonyára azok sincsenek kevesen, akik most döntöttek úgy, hogy végre belevágnak és esetleg egy huzamban teljesítenék, vagy egyenesen mind a hármat egyben szeretnék végigjárni és egy életre való élményt gyűjteni.
Amikor a fejedbe veszed, hogy belevágsz egy hosszú távú túrába, mint a Kéktúra valamelyik útvonala (OKT, RP-DDKT, AKT), vagy egyben teljesíted mindhármat (OKK), akkor nem árt újragondolnod, hogy idáig mit pakoltál az egy-kétnapos túráidon a zsákodba! Nem mindig az a legmegfelelőbb egy többnapos útra, mint a hétvégi kalandokra és ráadásul ilyenkor már sokkal nagyobb szerepet játszik még egy szempont, mégpedig a hátizsákod súlya. Amikor rövid túrákra indulunk, jellemzően sokkal megengedőbbek vagyunk magunkkal és mindig belekerül a hátizsákba egy két “luxuscikk” is. Azonban ha heteken, sőt hónapokon át gyalogolsz, akkor hamar tapasztalni fogod, hogy mennyire számít minden egyes gramm.
Megmutatom neked, hogy mit vittem magammal az Országos Kék-Kör egyhuzamban, gyalogos rekordidő alatt – 56 nap, 8 óra 26 perc – történt teljesítésére.
Imádom. Ezzel jártam végig az USA túraútvonalait, Jordániát és Skóciát is. 592 gramm. Fantasztikusan kényelmes, remekül és főleg sokféleképpen pakolható. Nagyon magas a víztaszító képessége és a kopásállósága is tökéletes a hosszú időszakon keresztül tartó folyamatos igénybevételnek.
Nem tudtak még jobbat mutatni nekem ebben a kategóriában. A kétszemélyes változatát használom. Miután 10-12 órát megyek naponta, számomra kiemelkedő fontosságú a megfelelő és komfortos kényelem, hogy ki tudjam magam rendesen pihenni. Ráadásul 191 cm magas vagyok, eleve rengeteg sátor kiesik a szűrőn, mert rövidek és hozzáér a sátorlaphoz a fejem és/vagy a lábujjam és ez zavaró, mert állandóan felébredek tőle. De igazából inkább egy személynek kényelmes úgy, hogy a zsákom és cuccaim is mind bőven elférnek mellettem. Anyaga Dyneema, egyrétegű és csupán 539 gramm.
A cég magas minőségű alu cövekeit használom, amelyek anyaguk ellenére is kiemelkedően erősek és könnyűek. 8,5 gramm a súlya. Csillag alakú a formájuk, hogy erősebb tartást biztosítsanak a sátramnak egy viharban is. Mindig magammal viszek plusz két darab Titanium V Stake-et, amelyek laza talaj, homok, hó, vagy szélvihar esetén nyújtanak sokkal nagyobb stabilitást a sátramnak és ráadásul, így van tartalék cövek is nálam. Súlya 11 gramm.
Elvileg nincs szükség rá, mert a sátram anyaga annyira erős, hogy nem szúrja át a tüske, de én amiatt használom, mert egyrészről vigyázok a cuccaimra – hiszen nem engedhetem meg magamnak, hogy naponta vásároljak újakat -, de az igazi ok, hogy így esőben, vagy ha ködös-, párás idő van, vagy harmat várható is egyszerűen tudom elcsomagolni a sátramat és nem pedig úgy, hogy merő sár az alja. A sátorlapot csak lerázom, összehajtom és ennyi. Továbbá, ha napközben kedvem támad aludni, kényelmesen pihenni egyet, akkor ezt terítem le. 88 gramm a súlya.
Kis méretű és könnyű, csupán 285 gramm a leghosszabb változata is. Tökéletes választás és még télen is simán elalszom rajta. Maximum, ha nagyon mínusz alá esik a hőmérséklet, akkor egy iso-, vagy hőtükrös párazáró, fóliát teszek még alá. Főleg oldalt alszom, így nekem a felfújható derékaljak biztosítják a legnagyobb kényelmet.
Amelyiket magammal vittem, az 0 C fokig tökéletes, így ha csak nem télen vágsz neki az ösvénynek, nem kell jobb. Hőségben pedig jellemzően csak a derekamat és a vesémet takarom be vele. 620 gramm a súlya.
Ennél többre nem volt szükségem. Nem főztem az 57 nap során.
Mint látod, törölközőt nem viszek magammal, mert felesleges, ha kint alszom, a panziókban, vendégházakban pedig úgyis kapok.
Enélkül sohasem indulok el. Legyen hó, vagy sár, ezzel bárhol le tudok ülni, nem fázom fel, nem lesz vizes a nadrágom, stb. Amikor térdelnem kell egy sziklás talajon, akkor is jó szolgálatot tesz, mint akkor is, amikor reggelente összepakolok és erre pakolom ki a cuccaimat a sátorból, nem pedig a porba, vagy sárba, míg nem pakolom be őket a zsákomba. A sátorban is ezen szoktam ülni és sohasem a derékaljamon. 58 gramm a súlya
Hűvös szélben, vagy hajnali hűvösebb időben szintén ezt használom plusz rétegként. Természetesen esőben szintén.
Nem a megszokott módon állítom össze a felvehető rétegeket, így számomra ez lett az egyik legfontosabb ruhadarab az esztendők során. Könnyű, a háta mesh, hiszen bicón csak a mellemet kell védenie ugyanúgy, mint a túrákon. Hűvös időben, hajnalban, erős szélben, vagy amikor kiizzadva felérek egy hegy csúcsára szoktam gyorsan felvenni, hogy ne fázzak meg.
A 26 grammos palack akkor tesz igazán jó szolgálatot, ha egy-egy vízhiányos szakaszon több folyadékot kell magammal vinnem.
Ugyanazokat használom évek óta. Viszont ha valami történne velük, simán és főleg gyorsan pótolhatóak és nem kell féltenem se őket. Bár ezekhez a palackokhoz már kabalaként ragaszkodom, mert számomra az eszmei értékük megfizethetetlen, miután van, amelyik már 10 000 kilométert tett meg velem.
Enélkül ne indulj neki az útnak, ha szeretnéd, hogy a teljesítésed végén le is igazolják az MTSZ-nél a teljesítésedet és ezt követően megkapd az emléklapot és a kitűzőt is!
Gyógyszerekkel, füldugóval, kullancskiszedővel, sebfertőtlenítő kendővel, stb.
Miután a korom miatt, már sajnos romlik a szemem, így ez a törhetetlen szemüveg alapvető fontosságú, hogy ha egy térképet, erdőben kihelyezett információt, vagy épp egy étlapot, vagy a boltban egy élelmiszer összetevők- és kalóriatáblázatot kell elolvassak.
Mindent ragasztáshoz a kinesio tape-et használom, legyen az kidörzsölődés, vízhólyag, vagy izomfájdalom. Az elektromos kullancsriasztó pedig már nem is emlékszem, hány esztendő óta a felszerelésem elmaradhatatlan része.
Miután körülbelül hetente aludtam kint egy-egy településen és csak ekkor volt lehetőségem fürdeni és tölteni, ez volt a megfelelő méret számomra. Jellemzően ezt szoktam vinni az útjaimra, mert ráadásul quick charge technológiát is tudja a powerbank feltöltésénél is.
53 gramm súlyú és tökéletesen megfelelő a célra miután nem terveztem éjszakai túrát és nem is mentem egy éjszaka se. Abban az esetben, inkább a Black Diamond Storm-ot vittem volna magammal.
Találsz róla tartós tesztet az oldalon, bár már sajnos lehetetlen venni ilyet. A gyártók valami érthetetlen okból kifolyólag, rendszeresen azoknak a cipőknek gyártását fejezik be, amely kényelmes és bírja a strapát is: https://caminosteve.hu/tura-tars-hoka-sky-toa-mid/
Fontos, hogy tudjon pihenni a lábam a hosszú 10-12 órás napi etapok után. Egyedileg készült, ugyanúgy, mint a túra talpbetétem a Hoka cipőmbe. Ez azt jelenti, hogy a papucs ugyanúgy alátámasztja a lábamat, mint a cipőm betétje és ráadásul ultrakönnyű.
Gyorsan szárad, kényelmes, vannak zsebei.
Annak is egy Cool-Max-os változata, hogy a hőségben még egy kis segítséget tudjon biztosítani. Imádom.
Erről találsz bejegyzést a blogon, hűvös időben remek választás:
2008 óta nyúzom és hibátlanul bírja és megbízható társam esőben, fagyban szintén. Ez olyan, mintha egy polár pulcsid lenne a hűvös időszakokra, vagy amikor a kimerültségtől fázol.
Azért alszom kapucnisban, mert ha fázom, felhúzom a fejemre, ha melegem van csak hátratolom és alszom tovább, hiszen a fejünkön veszítjük el a legtöbb hőt, pláne ha annyi hajad van neked is, mint nekem…
Ebből miért Zajo? Mert jóval olcsóbb, mint az Icebreaker, vagy a Smartwool és míg az aláöltözet nadrágja igen, addig a felsője viszont nekem nem jött be.
Vékony, bírja a strapát és nem büdösödik, nem keményedik meg. Nálam ez a márka a favorit. Még nem találtam jobb márkát, pedig nagyon sok cég zoknijait kipróbáltam már.
Nagyon nem hinném, hogy ki kellene bővebben fejtenem, hogy miért használok sapkát, pláne nyáron.
Ez is örök darabja a felszerelésemnek, mert jól jön melegben, hideg szélben, porban, vagy akkor is, ha nem szeretnéd, hogy leégjen a nyakad.
Ezzel állítom fel a sátramat is és rengeteg energiát tudok általa megtakarítani a nap során.
A hátizsákom, sátram, sátorcövekek, sátorlap, derékalj és a quilt összesen 2197 grammot nyomtak.
Amit nem írtam le és hozzá jött még, az a palackokba töltött folyadék és a medvezsákomba (34 g) tett étel. A Kék egyes szakaszait kivéve, még hőség esetén sem kell rengeteg folyadékot magaddal vinned, viszont körbejárva az országot az azonban kiderült, hogy a természetes vízvételi helyekre viszont nem nagyon lehet számítani az út során. Marad a közkút, a bolt, a temetők és akikhez bekopogtatsz. Mondjuk éttermekre se nagyon számíts! Nekem a teljes kör alatt hét alkalommal sikerült csak ilyen módon meleget ennem.
Amennyiben nem becsülöd alá a természetet és nem becsülöd túl magadat sem, odafigyelsz, egyre több időt fogsz kint tölteni a természetben, annál többet tanulsz majd róla és persze önmagadról is. Ennek köszönhetően pedig nagyobb lesz a tudásod, azzal együtt az önbizalmad és mindezek eredményeképpen, pedig igen csak csökkenni fog a hátizsákod súlya is.
Jó kékezést kívánok és ha bármilyen kérdésed lenne, vagy segítségre szorulsz, akkor írj bátran a honlapom “Kapcsolat” menüpontján keresztül, illetve olvasd el ezt a bejegyzést, amely az ultrakönnyű túrázás örök kérdéséről szól, amely nem más, mint a hátizsákod súlya! Sok ötletet és tanácsot meríthetsz belőle.